Naučná stezka ze Starých Hamer na Javořinu

Krásná obrázková cesta, kterou kdysi vybudovala učitelka pro své žáky z odlehlých vesnic v horách. Na stromy u cestičky pověsila cedule s obrázky a napsanými moudry a rozmístila kolem lavičky k sezení. Chtěla dětem zpříjemnit 2.5 kilometrovou vzdálenost, kterou děti museli tehdy chodit do školy. Všechno se časem ale rozpadlo, tak se místní domluvili že tuto vzpomínku obnoví a v roce 2007 otevřeli tuto naučnou stezkou, která teď může těšit mnoho dětí ve své nové podobě.

Celá trasa naučné stezky má celkem 9km. První část vedoucí na Javořinu je docela strmá a není vhodná pro kočárek. Cestička je docela úzká, vede místy přes kořeny a pak se line kolem svahu. Cedule i příběh se mi moc líbil a když člověk vyšel do opuštěné vesničky na Javořinách, jako by se vrátil v čase. Trochu jsem ty tehdejší děti politovala, protože chodit tak každý den do školy třeba i ve sněhu muselo být fakt náročné. Výhledy z Javořiny byly krásné. Na vrcholu čekalo velké posezení se zvoničkou a odtud se šlo po rovince dlouho do další vesničky Němčanka. Cesta od Javořiny do Němčanky vede po široké lesní cestě, na které není už nic moc zajímavého. Ale ve vesničce Němčanka je u cesty super místečko pro děti s malým domečkem a houpací sítí.

Dolů do Starých Hamer, kde jsme zaparkovali už člověk sešel docela rychle a poslední úsek se šel pohodlně po aslfatce. Trasa je moc zajímavá, tak ji všem doporučuju. Jedině úsek od Samčatky do Říky, kde stezka začíná je nutné jít kolem hlavní cesty.

Délka: 9 km

Obtížnost: střední

Převýšení: 320 m

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*