Švarná Hanka

Tak tuhle procházku od Charguláka po Švarnou Hanku si troufám prohlásit za nejpěknější. Navíc ideální pro děcka všeho věku.

Celá hřebenová trasa vede po krásné asfaltce v zákazu vězdu. Značená žlutou turistickou značkou. Z obou stran nádherné horské louky (někde se i pasou ovečky a krávy) a ty výhledy…och. Vlastně je to jeden obrovský výhled na všechny strany.

Terén vhodný pro kočárky a odrážedla. Vzhledem k několika prudším úsekům, je vhodné mít po ruce brzdící špagát či gumu. Ono vždycky se to tu může bezpečně stočit na louky, ale ne každého šmoulu by to ve stresu napadlo. Starší děti, které už ovládají brždění nemají problém.

Trasu lze libovolně natáhnout až na dvojnásobek – po Bílý Kříž. Za hotelem Švarná Hanka se však cesta uzavře v lese a asfalt se změní na pěknou štěrkovou cestu. Na kolečkové brusle už to není, ale kočárky a odrážedla mohou v klidu pokračovat.

Dostupnost: Nejlepší je to autem (starého forda se mi tu kdysi podařilo vyvařit). Nahoře je placené odstavné parkoviště (asi 70 Kč/den).

Autobus až nahoru nejezdí, museli byste ještě 2km po příjezdové cestě dojít.

Frekvence aut: Celá trasa vede v zákazu vězdu, ale reálně počítejte tak s 2 auty za hodinu

Občerstvení: Hned u parkoviště je hotel Gruň s restaurací. Po 2km natrefíte na Švarnou Hanku. A najíst se dá i na Bílém Kříži. Takže luxus.

Tip na závěr: u Švarné Hanky si lze objednat prohlítku noční oblohy s velkými astronomickými dalekohledy (www.hvezdarna-beskydy.cz). Chystám se na to už dlouho, ale na noční výpravu mám ještě moc malé bubáky 🙂

Délka: 2 km x 2
(po Bílý Kříž: 5,5 km x 2)

Obtížnost: Lehká (+0 rok)

Převýšení: 64 m

Terén: asfalt

Z nejvyššího místa vidíme celý první úsek téměř až po parkoviště, které je schováno vzadu v lese. Děcka alespoň vidí, jak móóc už urazili.
Autor: Lucka 13 článků
Co říct a neurazit, prostě Lucka :D

1 komentář

  1. Aktuálně (květen 2020) se najíte na Gruni i ve všední den (otevřené okýnko) a na Švarné Hance jen o víkendu.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*