Údolím Černé Ostravice

Hledáte klid v přírodě, daleko od všech turistů? Krásný hladký asfalt s mírným stoupáním je jediná civilizační vymoženost, kterou tu najdete.

Zatímco Bílá Ostravice dala jméno turistické lokalitě Bílá, kde najdete mnoho atrakcí, prolízaček, restaurací a hotelů. Černá Ostravice je přesný opak. Tady najdete jen klid. A to je kolikrát víc. Jak krásně se tyhle dvě řeky doplňují, jako Jin a Jang 🙂

Ideální trasa na kočárek, kolečkové brusle, nebo obojí. Kolo, odrážedla, koloběžky, autíčka na dálkové ovládání, co je libo. Celou cestu vám dělá společnost jen bublající potůček Černé Ostravice.

Centrum Bílé leží jen 1,5km od soutoku těchto řek. Navíc je tam nově vybudovaný cyklo-chodník na základech bývalé železnici. Jenže není tak úplně domyšlené napojení na tuto cyklostezku. Kolem obecního úřadu (bývalé nádraží) se musí projít 150m po hlavní cestě bez krajnice. A podobná nepříjemnost je ještě přímo u soutoku. Nejlepší řešení se mi jeví vyklopit děcka s jedním rodičem na zastávce u soutoku nebo ještě dál na rozcestníku. A druhý rodič odparkuje na Bílou a výpravu dobžene.

Na tyto drobnosti v úvodu však rychle zapomenete. Protože jak se dostanete na zelenou Cyrilometodějské stezku, můžete si nerušeně užívat přírody klidně dalších 10km, až po Bílý kříž.

Celá trasa vede v zákazu vězdu, ale… Ale ten není tak důsledně dodržován, takže je dobré počítat s minimální frekvencí aut – tak 2 auta za hodinu.

Pokud nedorazíte až na Bílý kříž, žádný servis v podobě odpočívadel nečekejte. Ale zhruba v polovině (po 4km) narazíte na rozcestník, kde se kříží zelená z modrou. Vydáte-li se jen pár metrů doleva po modré, za řekou objevíte krásné místo na piknik s ohništěm. Je tu jakýsi areál letních táborů. A celoročně jsou tu k dispozici i kadibutky s košem. Voda teče hned vedle v potoce.

Možná vás, tak jako nás, zláká udělat okruh, pokračovat dál po modré a napojit se na paraelní asfaltku, po které se vydat na zpět. Ale její profil není tak přívětivý. Tato cesta na rozdíl od zeléne stoupá/klesá skokově. Dítě na odrážedle by se mohlo znenadání nečekaně rozjet a kočárky brzdit na víc jak 3% není taky nic příjemného. Pokud byste chtěli přece jen okruh, pak určitě naopak, dolů jet mírným klesákem po zelené.

Délka: < 10 km x 2

Obtížnost: Lehká (+0 rok)

Převýšení: 200 m

Terén: asfalt

Kombinace

Tuto trasu lze kombinovat s tímto cyklistickým okruhem. Ať se vyřádí nejen děti, ale i tatínci, nebo sportovně zdatné maminky 🙂

Autor: Lucka 13 článků
Co říct a neurazit, prostě Lucka :D

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*