Hrad Lietava

Když na hrad, tak na Slovensko. Ono slovenská „zrúcanina“ by se dala volně přeložit jako hrad bez střechy. Na rozdíl od našich „zřícenín“, kde kolikrát nenajdeme ani základy 🙂 Udajně je Slovensko nejzahradovanější zemí světa. A já bych tomu věřila. Pojďme se společně podívat kousek za hranice, do Lietavy.

Lietavský hrad je jeden z největších hradů střední Evropy a přitom je téměř neznámý. My jsme ho kdysi náhoudou zahlédli při procházce v Sulovských skalách. A když jsme jej pak navštívili, spadla nám čelist. Krásný, obrovský, zachovalý hrad, s množstvím překrásných zákoutí. Těžko hledat srovnání na české straně. Navíc nikde žádná pokladna, jen parta dobrovolníku, co to tam zachraňovala…

Myslela jsem, že mě už Lietava nepřekvapí, když jsme se tam teď, po šesti letech, vydali s děckama. Ale omyl! Zase jsem sedla na zadek. Nadšenci za ta léta odvedli obrovský kus práce. Krasně opravili mohutné hradní stěny, vykopali, zrekostruovali a zobytnili několik nových podlaží. Nové vyhlídky. No prostě bomba. A zase vše zadarmo. Alespoň, že nám řekli, kde schovávají kasičku na dobrovolný příspěvek.

Ještě pár slov k dostupnosti. Nejkratší a nejpohodlnější je trasa po modré z Lietavy-Majer. Hned jak odbočíte z hlavní cesty je malé parkoviště pro turisty. Vedle je posezení s malým dětským hřištěm a naproti bufet. Od parkoviště už pak následujete modrou značku nahoru, přes vesnici, louku, les až na hrad. Chcete-li si ušetřit ťapkáni po asfaltu, můžete to vzít z druhé strany od hřiště Lietavské Svinné, severně po pěšince přes louku, která se navrchu napojí na modrou a dál už se postupuje k hradu stějně. Raději bych se vyhla zelené značce z centra Lietavské Svinné, neboť je to trasa dost prudká a navíc často rozbahněná a oblíbená u cyklo-sjezdařů.

PDF o Beskydském hradném trianglu

Na závěr zmínim, že Lietavský hrad je součást Beskydského trianglu, což jsou tři krásné hrady na dohled od sebe. Konkrétně hrad Hričov, který je o něco menší a zřicenína Súlov. Z té už moc nezůstalo, ale zase k ní vede krásná túra Súlovskými skalami. Pro více informaci, klikni na obrázek vlevo.

Délka: 2 km x 2

Obtížnost: Lehká (+3 rok)

Převýšení: 230 m

Terén: asfalt, pěšina

Zobrazit trasu na mapy.cz


Autor: Lucka 13 článků
Co říct a neurazit, prostě Lucka :D

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*