Lužní les Soutok

Na samém jihu Moravy na soutoku Dunaje a Moravy je krásný lužní les protkaný cyklostezkami.

Projíždíte unikátní krajinou, kterou byste jinde jen těžko hledali. Vlhký lesy, louky, slepá ramena, tůňky, potůčky, sem tam ční nějaký mrtvý strom s čapím hnízdem, sem tam narazíte na zámek, srnku, ropnou těžní věž, či trosky železníčního mostu. Vše tu přitom působí tak harmonicky a přirozeně. Všude klid, nikde nikdo. Zámečky pěkně zrekonstruované, ale jinak zarostlé a nevyužívané. Jako by se tu zastavil čas. Jako by tu někde spala šípková Růženka.

Okruh který jsem si tu s děckami (3 a 6 roků) zajeli vedl po Anglické a Hraniční cestě (pěkné asfaltky) a kousek po hrázi. Menší ratolest nám na 5km spadla z odrážedla a dál absolvovala výlet v cyklovozíku. Větší ratolest jsem musela na zpáteční cestě potáhnout na gumě. Byla unavena z předešlých dní a z koupání v kaluži na cyklostezce…Ono to bylo tak. Původně jsme plánovali dojet až úplně na samý jih – k Soutoku – na trojmezí Česka, Slovenska a Rakouska. Ale. Protože byl květen (2020) tak upršený, došlo zde k situaci, kterou místní domorodci už dobrých 15let nepamatují. Lužní les se zaplavil! A spolu s ním i části cyklostezek. A tak jsme zažili parádní dobrodružství, kdy jsme se brodili s koly sta metrami zatopené cyklostezky. Jako jasné, že jsme se mohli vrátit po stejné cestě zpatky. Ale přece nezkazíme děckám tu nejveselejší část výletu. A protože byl opravdu parný den, nedalo nám to a šly jsem se s dcerkou na tu cyklostezku vykoupat… Nejhlubší místo bylo sice jen po kolena, ale nám to na osvěžení bohatě stačilo. Jak hlásili kolembrodící cyklisté o pár kilometrů dále na k soutoku, byla už cyklostezka zaplavena až po pás. No škoda, že už jsme byli na zpáteční cestě.

Jinak parkovali jsme v centru Lanžhotu, kde jsme se před odjezdem dali i výbornou pizzu. K délce okruhu tedy přičíst ještě 2 x 4,4 km z/do Lanžhotu.

Délka: 18 km + 2 x 4,4 km (do Lanžhotu)

Obtížnost: +5 rok

Převýšení: 7 m

Terén: asfalt, pěšina


Autor: Lucka 13 článků
Co říct a neurazit, prostě Lucka :D

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*