Velký Javorník

Pěkná, jednoduchá procházka na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří – Javorníky. Překrásné výhledy, studánka v pralese, borůvky na horské louce, prostě idylka.

Není Javorník jako Javorník

Pozor, nesplést s Velkým Javorníkem naproti Radhoště (mezi Frenštátem a Rožnovem), ten je sice nižší, než tento slovenský, ale výstup na něj je podstatně náročnější.

Velký Javorník, kterému je věnován tento článek leží na hranicích se Slovenskem. Přesněji řečeno už na Slovensku. A jako správný slovenský kopec má na vrcholu místo hospody kříž 🙂

Z Kasáren rovnou do pralesa

Tak pojďme. A vyrazíme z Kasáren. Kasarny leží přímo na česko-slovenské hranici téměř ve výšce 1000 m.n.m. Takže na vrchol nejvyšší zdejší hory – Velkého Javorníku (1072 m.n.m.) to už fakt není moc. Na Kasárny dojedete autem. Ze Slovenské strany by měl jezdit autobus.

Jen párset metrů za turistickým centrem s hotely, restauracemi, sjezdovkami se ocitnete v pralese. Po další chvilce se můžete občerstvit u pěkné pralesní studánky. Široká lesní pěšina vás vede lesem po vrstevnici okolo kopce. Pak se před vámi otevře horská louka s překrásnými výhledy do okolí a už jste na sedle Gežov. Zde si můžete odpočinout v zastřešeném atánku a připravit se na závěrečnou etapu výstupu. Posledních 600m na vrchol budeme lehce stoupat úzkou pěšinkou lemovanou borůvčím a ani se nenadějem a je tady vrcholový kříž.

Zajímavost z historie: Po rozdělení Československa připadly Kasárny Slovensku. Problém byl, že jediná přístupová cesta vedla z České strany. To místním chatařům a hoteliérům značně komplikovalo život. A tak aby se dalo na slovenské území dostat ze slovenska, musela být vybudovat nová cesta od Makova.

Délka: 2 x3 km

Obtížnost: + 3 roky (po Gežov sjízdné s kočárem)

Převýšení: 130 m

Terén: pěšina

*

Stratenec pro zdatné

No a kdo má dost sil, může si výlet protáhnout po hřebeni až na Stratenec (+ 2 x 2km). Tam jsou kříže hned tři a rozhledna k tomu. A nebo jít ještě dál, po hranicích až kam ho nohy donesou, třeba na až Kohútku.

Stratenec (1055 m.n.m.)


Pohled z Velkého Javorníku na sedlo Gežov


Autor: Lucka 13 článků
Co říct a neurazit, prostě Lucka :D

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*